Stratégia & Financovanie | M&A
Silnejúca IPO a M&A aktivita pozitívnym signálom pre európsku ekonomiku
Prvý polrok priniesol Európe zvýšený počet IPO a M&A transakcií, dôvera podnikateľov aj investorov je na vzostupe
25.07.2014 | Zdroj: CFO.sk
CFO.sk
Európa zaznamenala v prvom polroku 2014 robustný nárast v hodnote aj počte IPO transakcií (uvedenie akcií na burzu) a M&A transakcií (fúzie a akvizície) a zvýšená aktivita má pokračovať aj v druhom polroku 2014. To signalizuje rastúcu podnikateľskú dôveru v stále krehkú európsku ekonomiku.
Počet IPO transakcií v regióne EMEIA (Európa, Stredný východ, India, Afrika) sa podľa spoločnosti EY na hlavných burzách medziročne zvýšil o 97% na 116 a hodnota až o 243% na 40,3 mld. USD, rovnako silný rast zaznamenali aj transakcie na vedľajších trhoch (napr. londýnska AIM). Región EMEIA dosiahol v 1H2014 najväčší podiel na celosvetovej IPO aktivite, pričom aktívne neboli iba tradičné veľké burzy v Londýne a Paríži, ale aj v Madride či Taliansku. V 98% prípadov úvodná cena akcií prekročila alebo zostala v očakávanom pásme a výnosy v prvý deň emisie dosiahli 24%, čo znamená, že investori sú ochotní investovať do dobre pripravených emisií. Štvrtinu primárnych emisií tvorili exity private equity (PE) a venture capital (VC) spoločností. Najaktívnejšie boli spotrebiteľské a maloobchodné odvetvia, zdravotníctvo a finančný sektor.
Nízka volatilita akciových trhov, nízke úrokové miery a zvýšená dôvera v európsku ekonomiku prispievajú k tomu, že v druhom polroku bude IPO aktivita zrejme pokračovať v nastolenom trende. Rozbehnutých je množstvo ďalších transakcií, najviac z nich v maloobchodnom odvetví, a viaceré PE spoločností pripravujú emisie pre svoje portfóliové investície.
Nárast zaznamenali v 1H2014 aj M&A transakcie. Podľa spoločnosti Standard & Poor’s, ktorá sleduje transakcie s hodnotou vyššou ako 500 mil. USD, hodnota transakcií dosiahla 373 mld. USD a už teraz prekračuje hodnotu dosiahnutú za celý minulý rok. S&P očakáva, že v roku 2014 M&A aktivita v peňažnom vyjadrení s vysokou pravdepodobnosťou prekročí priemer za posledných desať rokov po prvý krát od roku 2007, a je dosť pravdepodobné, že prekročí aj desaťročný priemer v počte transakcií.
Podľa S&P nárast v akvizičnej činnosti odráža zvýšenú dôveru spoločností v európsku ekonomiku a jej vyhliadky do budúcnosti. Transakcie podporujú rekordné nízke náklady na financovanie a rastúca trhová kapitalizácia firiem, hoci S&P dodáva, že spoločnosti sa zatiaľ vyhýbajú akvizíciám s agresívnym dlhovým financovaným, ktoré boli typické pre predkrízové roky.
Hlavnými dôvodmi stojacim za transakciami sú strategické rozhodnutia, ako napr. snaha spoločností zvýšiť prevádzkovú efektívnosť a zbaviť sa aktivít, v ktorých vykazujú nízku návratnosť alebo v nich nemajú dostatočne silnú konkurenčnú pozíciu (v kontraste s obdobím 2008-2009, kedy boli mnohé odpredaje motivované snahou získať hotovosť).
Tento dôvod stojí napríklad aj za vzájomným odpredajom aktív medzi spoločnosťami Novartis a GlaxoSmithKline. GSK ohlásil predaj divízie liekov proti rakovine Novartisu za 16 mld. USD a Novartis odpredáva GSK divíziu vakcín. Obe spoločnosti k transakciám pristúpili preto, lebo si uvedomujú, že ani jedna nemá v danom segmente dominantnú trhovú pozíciu potrebnú na zabezpečenie požadovanej dlhodobej výnosnosti.
Zvýšená dôvera investorov a M&A aktivita sa môže dotknúť Slovenska napríklad tak, že niektoré medzinárodné spoločnosti pristúpia k odpredaju svojich aktív v strednej Európe, ako sa napríklad v súčasnosti deje v energetike. Rovnako možno očakávať zvýšený záujem o akvizície a priame zahraničné investície v našom regióne.
Medzi najaktívnejšie sektory z pohľadu M&A patrili v prvom polroku zdravotníctvo (GSK/Novartis, AbbVie/Shire, Medtronic/Covidien), telekomunikácie (Numericable/SFR), stavebníctvo (Lafarge/Holcim) a investičné celky, stroje a zariadenia (GE/Alstom). Podiel akvizícií zo strany PE spoločností klesol na 24% z 36% v roku 2013, zrejme preto, lebo akvizičné násobky sa zvyšujú a pre PE je čoraz ťažšie konkurovať strategickým investorom (t.j. hráčom z odvetvia). Pre porovnanie, v roku 2007 predstavoval podiel akvizícií realizovaných PE až 45%.
Priemerný transakčný EBITDA násobok vzrástol z 9,5x v roku 2013 na takmer 11x, a transakčné násobky prekračujú desaťročný priemer v takmer všetkých odvetviach. Stále sú však podstatne nižšie, ako rekordné násobky, ktoré kupujúci platili v roku 2007 – v priemere takmer 13xEBITDA - čo v mnohých odvetviach, ako napr. telekomunikácie, viedlo k výraznému „preplateniu“ kupovanej spoločnosti.
S&P očakáva zvýšenú M&A aktivitu aj v ďalších mesiacoch, či už v spomínanom odvetví zdravotníctva a v telekomunikáciách, ale aj v odvetví ťažby a spracovania kovov alebo v energetike, kde viacero nadnárodných kolosov ohlásilo plány odpredať aktíva v hodnote miliárd eur, ako napr, Total SA, Royal Dutch Shell, BP, či Enel, ktorý sa pokúša predať aj svoj podiel v Slovenských elektrárňach.
Zdroje: EY, Standard & Poor's
Zvoľte si bezplatné zasielanie newslettera e-mailom alebo RSS správ a zostaňte informovaní o novom obsahu na CFO.sk.
Dajte nám vedieť Vaše pripomienky a podnety k portálu - napíšte nám na cfo@cfo.sk.