Makro & Odvetvia | Komodity
EIA: priemerná cena ropy Brent v roku 2015 klesne na 103 USD
Na pokles ceny tlačí silná globálna produkcia a silnejúci kurz dolára, trhy zatiaľ nepočítajú s tým, že sankcie západ vs Rusko narušia trhovú rovnováhu
10.09.2014 | Zdroj: EIA
CFO.sk
Americký úrad pre energetiku Energy Information Administration (EIA) znížil svoj výhľad priemernej ceny ropy Brent na budúci rok zo 105 USD/barel na 103 USD/barel. V poslednom štvrťroku 2014 by sa priemerná cena mala tiež udržiavať okolo úrovne 103 USD a za celý rok 2014 má dosiahnuť 106 USD.
V súčasnosti klesol Brent pod hranicu 100 USD, kde sa drží už druhý deň.
Pod klesajúcu dolárovú cenu ropy sa podpisuje aj silnejúci kurz amerického dolára, ktorý zdražuje dolárový nákup ropy pre nedolárové krajiny, v súčasnosti najmä pre krajiny eurozóny.
Podľa Financial Times zatiaľ prevažujú na trhu pochybnosti o tom, či sankcie západu proti Rusku môžu výraznejšie ovplyvniť globálny trh s ropou.
Kým v júni dosiahla priemerná cena Brentu 112 USD, v júli klesla na 107 USD a v auguste až na 102 USD. Po prvý krát za posledných 14 mesiacov tak priemerná mesačná cena vybočila z relatívne úzkeho cenového rozpätia 107 – 112 USD za barel.
Hlavným dôvodom klesajúcej ceny je pokračujúca silná globálna produkcia, zvýšenie ťažby v Líbyi, ktorá bola dlho ochromená ozbrojenými konfliktami, a stagnujúci globálny dopyt vrátane EU a Číny. Ešte v júni boli trhy nervózne z geopolitického napätia v Líbyi a Iraku, ale tieto obavy sa ukázali ako neopodstatnené a globálna produkcia ropy ešte viac vzrástla. Okrem toho európske rafinérie znižujú produkciu spracovaných ropných produktov kvôli nízkym maržiam, čo tiež prispieva k slabému dopytu.
Produkcia ropy v USA stále rastie, a na budúci rok sa má priemerná denná produkcia zvýšiť z 8,53 mil. na 9,53 mil. barelov, čo predstavuje 11,7% rast a najvyššiu úroveň od roku 1970. Prispieva k tomu expandujúca horizontálna ťažba a ťažba hydraulickým štiepením z bridlicových ložísk. USA majú podľa EIA predstavovať 93% z celkového globálneho nárastu ťažby ropy na budúci rok. To vytvára tlak na ostatných producentov, ktorí musia nahrádzať americký import inými trhmi.
Rýchle oslabovanie kurzu eura voči doláru z posledných týždňov však zvyšuje náklady európskych importérov platiacich v dolároch. Cena ropy Brent vykazuje negatívnu koreláciu voči kurzu amerického dolára, pretože silnejúci dolár predražuje nákup ropy pre krajiny platiace v iných menách. Trhy v súčasnosti kvôli divergujúcej menovej politike a rozdielnemu tempu rastu HDP v USA a EÚ všeobecne očakávajú ďalšie oslabovanie eura voči doláru
Cena ropy Brent aj cena americkej ropy WTI vykazuje volatilitu na úrovni 17,3%, a podľa EIA sa tak skutočné ceny môžu od prognózovaných výraznejšie líšiť. Napríklad na základe volatility a decembrového futures kontraktu je 95% pravdepodobnosť, že cena WTI sa bude v decembri hýbať v rozpätí 81 až 107 USD, pričom futures sú nastavené na 93 USD.
Zvoľte si bezplatné zasielanie newslettera e-mailom alebo RSS správ a zostaňte informovaní o novom obsahu na CFO.sk.
Dajte nám vedieť Vaše pripomienky a podnety k portálu - napíšte nám na cfo@cfo.sk.