Makro & Odvetvia | Európa
IEA: konkurencieschopnosť energeticky náročných odvetví v Európe je ohrozená
Európsky priemysel nedokáže v nákladoch na energie konkurovať americkým výrobcom a export v odvetviach, ktoré sú náročné na spotrebu energií, bude klesať
12.11.2013 | Zdroj: SITA
CFO.sk
Správa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) "Svetový energetický výhľad 2013“, ktorá prináša výhľad globálneho energetického trhu do roku 2035, sa po prvýkrát venuje aj vplyvu energetiky na konkurencieschopnosť priemyslu.
Európsky a japonský priemysel vynakladajú na elektrinu v priemere dvojnásobne viac ako priemysel v USA. Podľa analýzy IEA náklady na energiu môžu rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť konkurencieschopnosť energeticky náročných odvetví, ktoré globálne tvoria jednu pätinu pridanej hodnoty priemyslu, štvrtinu zamestnanosti a 70 % priemyselnej spotreby energie. “Regionálne rozdiely v cenách zemného plynu sa budú postupne znižovať, ale vývoj cien elektriny do roku 2035 bude znevýhodňovať priemysel EÚ a Japonska, čo sa premietne do zníženia podielu týchto regiónov v exporte energeticky náročných tovarov,“ uviedla agentúra.
Súvisiace články:
Podľa IEA najviac využívaným palivom pri výrobe elektriny zostane naďalej uhlie. “Uhlie ostane v mnohých regiónoch lacnejším variantom pre výrobu elektriny než zemný plyn, ale zásadným pre jeho dlhodobé vyhliadky budú zásahy politík zamerané na zvýšenie účinnosti, obmedzenie lokálneho znečistenia ovzdušia a zmenu klímy,“ upozornila energetická agentúra.
Peknú budúcnosť podľa zverejnenej správy čaká aj jadrovú energetiku. “Súčasné tempo výstavby jadrových elektrární sa v dôsledku previerky bezpečnostných opatrení znížilo, ale produkcia elektriny z jadra sa postupne zvýši o dve tretiny,“ myslí si agentúra. Obnoviteľné zdroje energie (OZE) sa v prognózovanom období budú podieľať skoro polovicou na prírastku globálnej výroby elektrickej energie. “Prírastok výroby energie z OZE v globálnom energetickom mixe prevýši v nasledujúcich rokoch zemný plyn a takmer dosiahne podiel uhlia,“ uviedla IEA v správe.
Mnohé z dlhodobo uznávaných názorov v energetickom sektore sa menia. Podľa IEA, hlavní dovozcovia energie sa stávajú vývozcami a krajiny dlhodobo považované za vývozcov energie sa stávajú vedúcimi centrami rastu globálneho energetického dopytu. “Čína bude dominovať v spotrebe energie do roku 2020, keď by prvenstvo v ekonomickom raste a spotrebe uhlia mala prevziať India. Blízky východ, dlhodobo vnímaný ako hlavný dodávateľ energie na svetové trhy, sa stáva významným spotrebiteľom energie. Expandujúcim centrom dopytu po energii sa stáva juhovýchodná Ázia,“ konštatuje energetická agentúra vo svojej publikácii. Spojené štáty americké by sa vďaka rozvoju ťažby nekonvenčnej ropy a plynu mali stať sebestačnými v pokrytí energetických potrieb z domácich zdrojov.
Zvoľte si bezplatné zasielanie newslettera e-mailom alebo RSS správ a zostaňte informovaní o novom obsahu na CFO.sk.
Dajte nám vedieť Vaše pripomienky a podnety k portálu - napíšte nám na cfo@cfo.sk.